HOME
NEWS
SIBERIANS
PUPPIES
PHOTO
ABOUT BREED
CONTACT

 

ПРО ПОРОДУ | ABOUT BREED

Чи складна порода сибірський хаскі?


Хасятникам часто задають це питання. Щоразу під час відвідування грумінг-салону наш грумер цікавиться, чи не шкодую я, зупинивши свій вибір на сибірських хаскі: адже, мовляв, це така важка порода. Певна рація у цьому питанні є. Кожен, кому бодай трохи відома вдача сибірських хаскі, знає як ці собаки схильні до втеч, наскільки важко шукати хаскі-втікачів, що "сибіряки" можуть зробити з квартирою або будинком, залишившись там наодинці, як тяжко вони навчаються певних команд тощо. І це далеко не повний перелік складнощів характеру сибірського хаскі.
Намагатимусь бути максимально відвертим: під час вибору породи я і близько не розумів, на які випробування прирікаю особисто себе і свою сім'ю, а саму породу вибирав суто візуально. Екстер'єр цих собак практично нікого не може залишити байдужим. Усі особливості породи вилізли тільки після того, як у мене з'явилася перша собака. Я сповна пізнав, як важко зловити хаскі навіть на власному подвір'ї, якщо вихованець вже поїв, але до будинку заходити ще не хоче. Це собака, котру практично неможливо навчити команді "поруч". Про те, щоб спустити свого вихованця з повідка під час прогулянки не може бути й мови, інакше взяти його назад на повідок буде практично неможливо, як, приміром, спіймати руками дику качку під час польоту. Потяг сибірських хаскі до втеч можна оцінити, переглянувши відеоролик, розміщений на youtube "Хаски валит из вольера". Не оминув втеч своїх вихованок і я, як це не прикро. Кожна моя собака бодай раз тікала. Хаскі тікає при першій ліпшій можливості. Складається враження, що це закладено на генетичному рівні: щойно хася бачить шпарку у паркані, як зразу у неї пірнає.
Я пам'ятаю цілковито безсонну ніч у пошуках своєї найстаршої собаки. Над ранок ми з дружиною повернулися додому, відпочили годину і продовжили пошуки. Неподалік нашого будинку тривало будівництво великого логістичного центру. І тоді дружина пішла до охоронців, котрі постійно були на цій будові, і спиталася, чи не бачили вони нашої собаки. На все життя я запам'ятав своє хвилювання, коли моя жінка повернулась до нашої машина і сказала, що Ханні у будівельників. Останні відмовились від будь-якої винагороди. Собака прийшла до них ще вночі, бавилась на території з їхніми псами, а коли самі будівельники і охоронці зауважили, що собака породиста і доглянута, вони закрили її у будівельному вагончику. Коли я побачив Ханні, зразу зрозумів, що вона пережила непросту ніч. Напевно, коли вона сама збагнула, що загубилась, тоді вже перелякалась, але знайти дорогу додому не могла, хоч і перебувала недалеко від своєї домівки. Як приклад скажу таке: Ханні проспала добу після такої прогулянки.
Особливо мені запам'яталася ще одна втеча. Тоді нам повезло, тому що Ханні втекла у світлу пору доби, що само по собі полегшує пошуки. Я відразу викликав на допомогу своїх друзів - подружжя Володимира і Наді. Після декількох годин інтенсивних пошуків на мій телефон подзвонив Вова і сказав, що вони з Надією зловили Ханні і ведуть її до будинку. Сам я був тоді далеко, тож хутко кинувся додому. По дорозі знов подзвонив Володя. Коли я підняв слухавку - почув добірну лайку. Суцільний потік бруднющої нецензурщини і більше нічого. Володимир сам кинув трубку. Не розуміючи, що діється, я далі біг до своєї хати. Добігаючи до брами, побачив похнюплену Надію, біля якої стояла на повідку втікачка і вмить зрозумів все. Мене почав душити сміх. Джинси на обох колінах Наді були розірвані. Для мене все було більш ніж очевидно. Коли Володя з Надею спіймали Ханні і взяли на повідок, вони не очікували, як хаскі можуть тягнути людину. І Ханічка так потягла Надю, що завалила і на колінах добряче покатала по асфальтовій дорозі. Я все рівно був щасливий, що Ханні дома, Надя і Володя не образились. Провести сибірського хаскі на повідку неабияке випробування навіть для фізично сильної людини.
Я ж розробив певні правила пошуку зниклого хаскі. Якщо Ви стикнетеся з подібною проблемою, пам'ятайте:
Чим швидше Ви виявите втечу, тим більше шансів на порятунок собаки;
Спробуйте зрозуміти логіку свого вихованця: якби Ви хотіли гуляти, а Ваші батьки б Вам забороняли, яким маршрутом і в яку сторону;
Попробуйте визначити, куди б саме цікаво було побігти Вашому утікачеві;
Чимшвидше візьміть фото собаки, рухайтесь по найбільш імовірному маршруту втечі і питайте кожного зустрічного, чи не бачив він собаки, зображеної на фото, а якщо бачив, то куди вона побігла;
Доцільно залучити до пошуків чим більше людей: сусідів, друзів, родичів.
В жодному разі не втрачайте надії і не лишайте пошуків. Не шукайте собаку тільки шляхом розвішування оголошень - це малоймовірний підхід. Будьте активними! Шукайте і вірте в те, що знайдете! Якщо по-гарячому віднайти собаку не вдалося, складіть план пошуку і при можливості ще й карту і не стидайтесь завітати на подвір'я до невідомих особисто Вам людей, адже Ви шукаєте досить коштовну собаку і рідну для Вас істоту, тому в такій ситуації не до надуманих скромнощів. Враховуючи екстер'єр сибірських хаскі, їх дуже часто крадуть. Пам'ятайте, собака, яка зрозуміла, що вона не тільки погуляла, але ще й загубилася, може пережити неабиякий шок. Якщо ви знайшли свого собаку, докладіть зусиль, щоб підняти йому настрій, не бійтесь переніжити його в такій ситуації.
Складіть план, що треба зробити, щоб уникнути втеч в майбутньому. Зробити це не так складно. Ви не зміните природу сибірського хаскі, просто треба створити такі умови, щоб собака не мала можливості тікати.
Ніколи не спускайте собаку з повідка під час прогулянок.
Якщо живете в своєму будинку - оточіть його суцільним і досить високим парканом, який би виключав можливість його перестрибування спортивним собакою, яким є сибірський хаскі. Паркан повинен мати бетонний борт, тому що хаскі не зупиниться перед підкопом. Копають вони як бійці-партизани у перші роки Великої Вітчизняної. Якщо паркан не стоятиме на бетонному борту, шансів вберегти сибірського хаскі від втечі практично немає. Відстань між бетонним бортом і парканом над ним повинна виключати можливість просування голови собаки, тому що один з законів співіснування з хаскі звучить так: якщо в діру пролазить голова, пролізе й уся собака.
Пояснити особливості собак цієї породи не складно. Чукчі в теплу пору року взагалі не годували своїх собак, які послужили згодом генофондом породи сибірський хаскі. Бездоглядні собаки, щоб вижити, були змушені полювати на усе живе, що могли спіймати, щоб бодай якось набити шлунок, вештались стійбищами самі по собі. Оця звичка належати самому собі укоренилася в породі, тому сибіряк завжди залюбки десь пошвендявся би, йому так і кортить опинитися на волі, щоб піти туди, куди ноги понесуть. Так само у місцях, де осідали на літо чукчі, пропадала вся дрібна дичина, миші, щурі, коти. Хаскі просто не мали вибору, вони мали вижити, знищуючи при цьому те, чим могли поживитися. Отже, ці собаки є потенційною загрозою для домашніх котів, кроликів, кицьок, шиншил і т. п. Враховуйте ці особливості при заведенні сибіряків. Деякі особливості цієї породи, так би мовити хасяцької душі треба сприймати як факт об'єктивної дійсності, а самому вихованцю створити умови утримання, за яких він не спричинятиме незручностей ані господарю, ані сам собі, і тоді Ви насправді зможете оцінити всю радість і насолоду від спілкування з справжньою легендою Півночі, діамантом з плоті і крові - сибірським хаскі.
Існує така приказка про Північ: Північ швидко перевіряє людей на якість і хутко вибраковує неякісних: підлих, нечесних, непорядних. Так от: сибірські хаскі -порода собак, яка успішно витримала це випробування. Хіба це не підстава, щоб присвятити себе такій породі? Що ж я відповідаю, коли мене питають, чи не шкодую я зв'язавшись з такою складною породою ? НІСКІЛЕЧКИ!. Це дуже проста порода і моя справжня пристрасть!


 

 

2016© WEB-Design: Bolotova Svetlana
At use of materials of a site, the reference to a resource is obligatory